Aveți mai jos programul care nu este de guvernare, dar pe baza căruia se va guverna, realizat de noul guvern Ponta 3.
Interesant este, cred eu, faptul că UDMR a obținut practic tot ce și-a dorit, de la susținerea pentru Legea Minorităților, la dreptul de a arbora steagul secuiesc, la folosirea limbii maghiare în autoritățile locale. Ca să nu mai vorbim de învățământul în limba maghiară, motivul pentru care a căzu guvernul MRU.
Despre măsurile economice, ele confirmă componenta socială pe care oricum s-a mers până acum, chiar și cu PNL la guvernare. Astfel, revenirea la un TVA de 19%, impozit diferențiat de 8, 12 și 16%, introducerea noțiunii de șomaj parțial, toate acestea nu sunt decât o serie de măsuri cu caracter populist, momentan nesustenabile.
Dar să nu ne grăbim. Săptămâna ce stă să vină poate fi ultima cu Ponta premier. Așa zic gurile rele.