Tot așa cum nuca nu stă tocmai bine pe niciun perete, nici prostia nu face casă bună cu o mașină de calitate, mai ales cu un BMW. Din păcate, alte chestii stau pe pereți bine mersi – de exemplu, caii verzi. Iar când ajungi să-ți dorești așa ceva (sub formă unei mașini de colecție) ajungi să ai neapărată nevoie de piese auto bmw. Si nu puține, ci de de o grămadă! Și pe lângă piese, mai ai nevoie și de mecanici auto care să știe meserie, în stare să te scape de necaz.

Pentru că nu fac parte din „partidul” celor care circulă cu Hyundai-uri luate cu (prea) multe mii de euro, iar din „partidul” celor care carpesc la infinit Dacii 1300 de pe vremea bunicii mi-am dat demisia demult, am căutat o altă alternativă atunci când, vorba americanilor, a trebuit să-mi „schimb roțile”. Mi s-a părut „deșteaptă” ideea amicului meu Vlad de a-și lua la mâna a două un „ursuleț” – adică un BMW seria E30, pe care și l-a tunat cum a avut chef. Greșeală mea a fost că nu m-am informat mai bine… Ce e drept, mai știam și eu una, altă, despre tablarie, de exemplu. Am aflat că, dacă-mi iau mașină second hand, e bine să încep prin a-mi procura niște magneți de aia cu sunt la ușile de frigidere. Testul e simplu: dacă pui magnetul de frigider pe aripi și stâlpi și nu stă, înseamnă că sub vopsea e un strat zdravăn de chit. Deci că mașină a fost „șifonată” și apoi a trecut prin mâinile unor tinichigii şi ale unor vopsitori, mai mult sau mai puțin pricepuți…

Asa că mi-am procurat vreo cinci magneți de ușa de frigider când m-am întâlnit cu samsarul – un nene care vinde mașini second hand, adică. Dădusem peste el pe Net și, pentru că avea și niscaiva BMW-uri mai vechi („ursuleți” E30 și „pisicuțe” E 36), m-am lăsat convins să-i împing o vizită, să văd și eu ce și cum. „Pari un tip mișto, un băiat de băiat care are valoare. Uite, am pentru ține un BMW blanao, seria E30, fabricat prin ’84, a fost al unei babaciuni care îl scotea din garaj doar în weekend să se ducă la mall, n-are nici 200.000 de km. la bord, ți-l dau cu numai 2000 de coco, să mă pomenești!” Și l-am pomenit, deși nea’ samsaru’ m-a nici n-a clipit din ochi când a văzut că scot magneți din buzunare și încep să-i pun pe caroserie. Ba chiar m-a și ajutat la faza asta… Așa că i-am dat individului dei 2000 de euro ceruți și am „băgat mare” că să ajung acasă pe lumina și apoi să ies la o bere cu băieții că să-mi sărbătoresc achiziția. Toate bune și frumoase, până a două zi dinineata, când „nouă” mea mașină n-a vrut să pornească nici de frică. Parcă se evaporase demarorul și altă nu!

Pana la urmă, a pornit, dar tractată – după ce l-am sunat pe Vlad că să-mi dea adresa ălora care i-au tunat lui „ursulețul”. Le zice APB Service și au sediul pe str. Dr. Constantin Istrati nr. 41-51, cam pe-acolo unde cotesc tramvaiele de o iau pe Trafic Greu. Acolo mi-au dres instalația electrică – adică mi-au făcut una nouă, piesă cu piesă!

By Ionut

One thought on “Mecanici pricepuți și piese auto BMW la APB Service!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *