Dupa ce am nascut, corpul meu suplu a disparut complet. Nu am reusit sa mai dau jos prea multe kilograme. M-am infometat, am tinut diverse diete, am alergat in parc insa nimic nu ma ajuta sa slabesc. Ma simteam neputincioasa si aproape ca intrasem in depresie mai ales cand vedeam ca marimea S se transformase in M sau L uneori. Imi doream, mai mult ca orice, sa imi revin. Pana la urma, mergand la un dietetician, am reusit sa slabesc si sa tonifica putin corpul. Dar tot nu eram multumita. Inca nu aratam ca inainte de nastere. Trebuia sa mai existe o solutie pentru a-mi readuce corpul la forma initiala.
Intr-o zi, urmarind o emisiune la televizor, am aflat despre metoda de a elimina grasimea in exces prin lipoaspiratie. Insa, am auzit ca ar fi destul de dureroasa ca procedura asa ca, o vreme, nici macar nu am vrut sa ma gandesc la asta. Vorbind cu o prietena, am aflat ca ea apelase la o astfel de procedura si nu fusese deloc asa cum auzisem eu la televizor. Mai mult, mi-a spus ca exista o clinica care aplica o metoda revolutionara, unica in Romania. Este vorba despre lipoaspiratie prin Body-Jet sau Aqualipo. Aceasta procedura se face la Clinica medicului Gad Renert, unul din cei mai buni specialisti din Romania in astfel de interventii dar si in multe altele precum estetica sanilor, liftinguri faciale si alte proceduri ce tin de infrumusetarea corporala. Atunci am zis sa incerc.
Mi-am facut o programare si am ajuns la clinica, inarmata cu multa speranta. Consultatia preliminara a fost mai mult decat satisfacatoare si linistitoare. Mi s-a explicat exact in ce consta. Acest tratament de liposuctie este unul absolut revolutionar. Practic “spala” grasimea din interiorul corpului. Totul se face pe baza de apa si metoda este una minim invaziva iar rezultatele sunt cele asteptate. Este mai putin dureroasa, rezultatul este unul permanent, are rareori efecte secundare fata de o liposuctie clasica si corpul se reface mult mai rapid.
Pentru a fi realizata o astfel de procedura, mi s-a explicat ca se foloseste o solutie salina cu jet si presiune foarte puternica. Astfel, grasimea este indepartata si, fata de lipoaspiratia clasica, nu se foloseste canula de suctiune care necesita, de altfel, si o manevra destul de dureroasa, asemenea procedurii pe care o vazusem eu.
In plus, pentru ca acum aveam totusi o greutate relativ normala, procedura era posibila. Mi s-au adus la cunostinta si riscurile cum ar fi mici cicatrici, in unele cazuri, insa asta ma speria prea putin. Am decis si am intrebat de lipoaspiratie pret. Mi s-a spus ca o astfel de procedura costa 3800 de euro pentru zona soldurilor si abdomenului. Era exact ce imi trebuia si mi s-a parut un pret excelent pentru a-mi fi redata frumusetea si starea psihica buna.
A venit si ziua cea mare si pot sa spun ca totul a decurs asa cum trebuie. Clinica este dotata cu aparatura de ultima generatie si igiena este litera de lege . Rezultatul a fost mai bun decat ma asteptam si acum pot sa port iar hainele de odinioara.

By Ionut

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *